page contents
جمعه, ۰۱.۰۴.۱۳۹۷

شناسنامه پایگاه

پایگاه خبری

پیشخوان دفاتر

ارتباطات و فناوری اطلاعات

مدیر مسؤول: دکتر زهیر طیب

تاسیس: 1383/07/07

پست الکترونیکی:

sazeman at yahoo.com

نمابر: 89786965-021

با مجوز رسمی از
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای مشاهده ی مجوز
روی تصویر زیر کلیک کنید

 

logo-samandehi

پایگاههای رسمی کشور

رییس جمهور

3

4

آمار

571امروزmod_vvisit_counter
2440دیروزmod_vvisit_counter
14001این هفتهmod_vvisit_counter
14157هفته گذشتهmod_vvisit_counter
44460این ماهmod_vvisit_counter
67172ماه گذشتهmod_vvisit_counter
6304969کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 18 مهمان, 2 ربوت حاضر
آی پی شما :: 54.92.153.90
 , 
امروز : 01 تیر 1397
صفحه اصلي Section Blog Latest دستگاهی که با پیشخوان دولت همکاری نمی کند، از شفافیت می ترسد
دستگاهی که با پیشخوان دولت همکاری نمی کند، از شفافیت می ترسد PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدير   
شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱

ictb.ir - رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درگفت و گو با پایگاه خبری دفاتر پیشخوان دولت گفت: واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان جلوی فساد دولتی را می گیرد.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس به سایت دفاترپیشخوان خدمات دولت اعلام کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در ماههای اول فعالیت خود موضوع سرپیچی برخی سازمانها از واگذاری خدماتشان  به دفاتر پیشخوان خدمات دولت را بررسی خواهد کرد

سلمان خدادای، در گفت و گو با خبرنگار پايگاه تحليلی خبری پيشخوان خدمات دولت عمومی و غيردولتی با اشاره به سیر بررسی موضوع دفاتر پیشخوان خدمات دولت، بخش عمومی وغیردولتی دربهارستان گفت:  مجلس نهم در اواخر عمر خود پی گیر تصویب قانون جامعی برای دفاتر پیشخوان دولت بود و حتی دراین زمینه مصوبه هم داشت اما این مصوبه با ایرادات شورای محترم نگهبان مواجه شد و لذا پس از برگشت خوردن مصوبه، عمرمجلس نهم برای نتیجه گیری و به ثمر رساندن این مصوبات کفاف نداد.

نماینده ملکان در مجلس دهم شورای اسلامی افزود:  مجلس دهم و کمیسیون اجتماعی که کمیسیون تخصصی بررسی این موضوع است مصمم خواهد بود در همین ماههای اولیه آغاز به کار خود این پرونده معطل مانده را ان شاء الله به بهترین شکل ممکن به سرانجام برساند و راه حل جامعی برای آن پیدا کند.

*واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان جلوی فساد دولتی را می گیرد

خدادی با اشاره به ضرورت واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان دولت، تاکید کرد: کوچک کردن دولت روندی است که در همه دنیا در حال اتفاق افتادن است و همه کشورها و جوامعی که راه توسعه را دنبال می کنند در پی  کاهش دخالت دولت در مسائل مختلف و امورجاری مردم هستند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اگر دخالت دولت در بسیاری از اموری که امنیت و حاکمیت ما را تهدید نمی کند، کاهش پیدا کند خود به خود فساد دولتی و اداری هم در سیری طبیعی کم خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه سیستم اداری ما مریض است و اگر می بینیم که ارباب رجوع در مواجهه با عادی ترین امور اداری خود ناراضی است ، اگربا اشکال مختلف فساد در سیستم اداری مواجهیم، دقیقا یکی از دلایل آن مداخله و حضور بیش از حد دولت و ارگانها در این امور است.

* شاید برخی سازمانها به دلیل نگرانیهای اقتصادی و ترس از شفافیت در برابر دفاتر پیشخوان مقاومت می کنند

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مقاومت برخی سازمانها دربرابر واگذاری خدمات خود به دفاتر پیشخوان خدمات دولت، تاکید کرد: این مقاومت دلایل متعددی می تواند داشته باشد و شاید یکی از دلایل، نگرانی از شفافیت در گردش کارهای سازمانها و نهادهایی باشد که سالها در سیستمی بسته فعالیت کردند؛ به این معنی که آنها تمایل چندانی برای روشن شدن اموری که آن را مرتبط با خود می دانند ،ندارند و به ویژه از شفافیت در برابر سایر موسسات و بخش خصوصی استقبال نمی کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از دلایل امتناع برخی سازمانها در برابر واگذاری خدمات، مسائل اقتصادی است، به طور عامیانه می توان عنوان کرد که آنها می گویند حالا که سفره ای پهن است و از قِبَل چنین خدماتی می توان عایدی اقتصادی داشت چرا ما خودمان به این منبع اقتصادی نرسیم.

*مقاومت ارگانها، درآمد دفاتر پیشخوان را به شدت کاهش داده است

خدادای با اشاره به تاثیر عدم تمایل  سازمانها به واگذاری خدمات  توضیح داد: در نتیجه این بی میلی می بینیم نقش دفاتر پیشخوان دولت در بعضی موضوعات کم رنگ شده است و درآمد زایی این دفاتر در برخی مناطق به قدری کاهش پیدا کرده که حفظ آن صرفه اقتصادی ندارد، لذا هرازچند گاهی می شنویم که یکی از دفاتر به دلیل آنکه هزینه استقرار، آب و برق، گاز و نیروی انسانی اش بیشتر از درآمد آن بوده، عطای نگهداری  دفتر را به لقایش بخشیده و آن را تعطیل کرده است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس  در عین حال تاکید کرد: ما در کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال رسیدن به راهکاری در این زمینه هستیم تا بتوانیم قانون محکمی تصویب کنیم و با سلاح قانون و با توجه به وظیفه نظارتی مجلس به نهادهایی که از واگذاری خدمات به بخش غیر دولتی  سربازمی زنند فشار بیاوریم .

وی در ادامه گفت: متاسفانه در این زمینه با امتناع نهادهای ذی نفوذی مواجه هستیم  که نمی خواهند برخی امور از انحصار خودشان خارج شود و وقتی از آنها می خواهیم که این خدمات را به بخش دیگری واگذار کنند باز هم به گونه ای دیگر آن را در دست خودشان می گیرند.

خدادای در این باره افزود: به عنوان مثال هنوز نتوانسته ایم  پلیس +10 را از تصدی گری نیروی انتظامی خارج کنیم ،هنوز با مانعی به نام شهرداری در غیر دولتی شدن خدمات مرتبط با دفاتر پیشخوان دولت مواجهیم ، هنوز سازمانهایی نظیر ثبت احوال  نمی خواهند عنان کار از دست خودشان خارج شود.

وی  گفت: امیدوار هستیم با مصوبه مجلس این نهادها نیز منافع بلند مدت کشور و ملت را بر امور کوتاه مدت ترجیح دهند و از اجرای قانون سرباز نزنند.

*دفاتر پیشخوان رضایت مردم از دولت را بیشتر می کنند

وی در ادامه تاکید کرد: یقینا توسعه خدمات دفاتر پیشخوان دولت باعث رضایت و آرامش خاطر بیشتر جامعه و افزایش اطمینان آنها به نظام اسلامی خواهد شد.

عضو ارشد هیئت رییسه کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه  در این زمینه دفاتر پیشخوان نیز کم کاری هایی داشته اند گفت: وقتی آنها نام موسسه غیر دولتی را یدک می کشند نباید فقط چشم انتظار کمک دولت باشند، بلکه خودشان برای خودشان تبلیغ کنند و اهمیت دفاتر پیشخوان را به مردم و افکار عمومی گوشزد کنند.

خدادای تاکید کرد: دفاتر پیشخوان باید  از راههای مختلف، من جمله  نمایندگان ملت، نقش نظارتی مجلس را بطلبند و به جای اختلافات داخلی به دنبال انجمن صنفی یکدست و قوی باشند تا بتواند مدافع حقوق و خواسته های آنها باشد.

انتهای پیام

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

رزرواسیون دور برد آژانس جهان گشت سیرنگ

پیشخوان خدمات سفر و گردشگری

خدمات الکترونیک

پرداخت اینترنتی قبوض

پیشخوان پرداخت قبض

ثبت  نام  بیمه  ایرانیان
خرید انلاین بلیت اتوبوس
هدفمندکردن یارانه ها
مستمری تامین اجتماعی
سامانه شکایات و پیگیری
شناسۀ   ملی   شرکتها
سامانه شکایات بازرسی کل کشور
بازرسی    کل    کشور
سازمان ثبت احوال کشور

فرم  صدور  کارت  منزلت

پرتال الکترونیکی تعاون

رهگیری مرسولات پیشتاز
سیستم   رهگیری  پست


ثبت   شکایات    قضایی

متن دادخواستهای حقوقی


خرید بلیت قطار


درخواست ویزای کشور ایران

فیش بازنشستگان لشگری

فیش و حکم حقوقی
بازنشستگان کشوری